A co zdobí vaši zahradní branku?

Tak já se vám přiznám … zatoužila jsem dostat ocenění a vyzdobit naši zahradní branku zahradní plaketou „Přírodní zahrada“ a zapojit se tak do sítě přírodních zahrad. Tento projekt sleduji od jeho začátku a vím že je iniciativou z Dolního Rakouska ve spolupráci s organizací „Natur im Garden“, k nám se dostal v roce 2001 a aktivně spolupracuje se spolkem Přírodní zahrada z.s.

Cesta k této zahradní plaketě vede přes splnění kritérií přírodní zahrady. Tato kritéria ukazují, jak je důležité a současně jednoduché, dát v našich zahradách prostor přírodě 🙂

Naše venkovská zahrada je založena na přírodním modelu. Taková zahrada je velmi hodnotným životním prostorem pro rostliny a živočichy, skýtá člověku odpočinek, zdravou úrodu a spoustu zážitků hned za domem.

Pro certifikát a plaketu Přírodní zahrada je třeba splňovat několik kritérií jako například:

nepoužívat pesticidy, umělá hnojiva, rašelinu k úpravě půdy,

mít alespoň některé náležitosti přírodní zahrady a to živý plot z planých keřů, přirozená louka a prvky louky, divoké porosty, divoký koutek, zvláštní stanoviště (mokrá nebo suchá), listnaté stromy, květiny a kvetoucí trvalky

dodržet některé prvky užitkové zahrady jako kompost, domečky pro zvířata (hmyzí domky), využití dešťové vody, užití přírodě šetrných materiálů, mulčování, zeleninové záhony a bylinky, ovocná zahrada a bobulové keře, smíšená kultura (střídání plodin) zelené hnojení.

Prostě mým ideálem je tzv kultivovaná polodivočina … živá rozmanitost … aby se v „přírodní zahradě“ člověk cítil jako v ráji. Samozřejmostí je zde také dostatek místa k usednutí, ke snění a duševnímu nicnedělání. …. aby byla zahrada venkovním obývákem, v němž se lidé, zvířata a rostliny ve vzájemné symbióze podporují a prospívají si.

A smyslem certifikátu a plakety Ukázková přírodní zahrada je ocenění mé práce, punc oficiality a inspirace pro další obdivovatele přírodních zahrad.

Budiž tento můj článek návodem a inspirací jak dosáhnout ocenění Přírodní zahrada a nebo jeho vyšší stupeň Ukázková přírodní zahrada, ke kterému tímto směřuji.

Moc se těšíííím  na jaro … už teď.

H.

Hana Bořecká
VENKOV, KRAJINA, ZAHRADA A KYTKY jsou od dětství mou vášní. Miluji zútulňování a dekorování prostředí a ráda dělám svět hezčím. Obdivuji tradice a jednoduchost venkova. Navrhuji, kultivuji a tvořím zahrady, v souladu s přírodou a venkovskou esencí. Šiji romantické doplňky pro útulný domov pod vlastní zn. HanaBo design. Aranžuji dekorace z přírodnin. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Inspirujte se v eBooku Klíč k domovu ve venkovském stylu, který vám zdarma ráda pošlu

  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky
  • Napište mi svůj email a já vám budu posílat aktuality z Domova ve venkovském stylu :)