Kouzlení s vrbou

Kouzlení s vrbou

Vezmu to od začátku. Na místě kde stojí náš dům a zahrada, kdysi bylo pole. Zahradu jsem zakládala od základů a po etapách. Když jsme uvažovali o odclonění zahrady od sousedního pole živým plotem, instinktivně jsem vyloučila thůje (zeravy). Věděla jsem to už tehdy před 20 lety.

Chtěla jsem zahradu zakomponovat do okolní krajiny. Pozemek leží v lokalitě bývalého rybníka, u potoka, takže hladina spodní vody je opravdu vysoká. Při pohledu na okolní vegetaci byla moje volba jasná. Vrby, vlhkomilné dřeviny, které jsou tady domácí dřevinou. Že nám po letech vyroste takové vrboviště to jsem ale skutečně neplánovala. Dnes mám na své zahradě vrbu bílou (Salix alba) v nejrůznějších alternativách. Jsem tomu ráda, vrby mám pořád v oblibě. Netušila jsem, jak mi vrby budou osudové.

Nejdříve jsem na vrbách obdivovala jejich oranžově zbarvené letorosty typické pro předjaří, na jaře svěže zelené mladé lístky, které svým tvarem připomínají můj oblíbený bambus, později mně vrby dostaly svou nezdolnou vitalitou, bujností a kreativním využitím.

Náš živý rozvolněný plot po celé délce pozemku vznikl trochu z finanční nouze v důsledku stavby domu. Taky z dostupnosti a blízkosti „sazenic“ vrby. Ale jeho bujnost a rozšíření vůbec nebyla prvoplánová.

Nebo náhodné zapíchnutí „mrskaček“ do země. Mrskačky byly z čerstvého proutí vrby a domrskali tehdy s nimi mí tři synové o velikonocích.

V jiném koutě zahrady nám zakořenily kmeny, které jsem využila jako stavební prvek ohrady. Původně ležely nařezané na hromadě, připraveny na další zpracování jako palivové dřevo. Na stojato jsem je tehdy upevnila v půdě, propojila deskou naležato a nestačila se divit co se to děje když začaly obrážet živými větvemi. Samozřejmě vitalita vrby je u nás podpořena vysokou půdní vlhkostí.

Dneska jsou z nich vzrostlé stromy s robustními kmeny. Ořezáváme z nich mladé ohebné proutky na další vrbové tvoření. Postupně jsem si vrby zamilovala.

      

Je to vůbec náhoda? Nebo kouzelná moc vrby, která vstoupila do mého života v nejrůznějších podobách. Téma vrbových staveb jsem měla i na diplomové práci. A ještě v jiné podobě se mi vrba vryla do srdce … ale to nebudu prozrazovat 🙂

Asi před 10 roky se u nás začaly šířit informace a povědomí o vrbových stavbách. Tuzemské košíkářství bylo válcováno dovozovými výrobky z proutí s podivnými konkurenčními cenami. Podle inspirace v zahraničí se u nás začaly objevovat první živé vrbové stavby. Tyto alternativní zahradní prvky si mně velmi přitáhly. Jsou přírodní, živé, ekologické, jednoduché a hlavně funkční.

Začala jsem se o vrbové stavění více zajímat. Poznala jsem se s panem Jiřím Rechem, který se specializuje na vrbové stavby v celé ČR. Jeho firma vytváří skvělé a velice oblíbené prvky v zahradách, parcích, dětských hřištích, mateřských školách i zabavních centrech.

    

Vytvořila jsem si na své zahradě vrbové prvotiny, které jsou funkční dodnes. Na své zahradě mám živý stříhaný vrbový plot, který lemuje užitkové záhony. Plot který v dnešním stavu funguje jako napodobenina plaňkového venkovského plotu, byl kdysi vyplétaný a sloužil jako paraván okrasnému záhonu. Mým největším stavebním počinem na mé zahradě zatím je vrbový altán, který je oblíbený pro letní posezení. Často vrbové proutí používám na nejrůznější dekorace, splétám z něj věnečky jako korpus pro zavěšení na dveře.

Vrby mají nejrůznější využití, buď jako živý materiál, nebo suchý pro interiér. Dnes nejvíc fandím živému exteriérovému využití:

 •  stavby altánů, tunelů, dětských prvků apod.
 •  opory k rostlinám, treláže
 •  zástěny, paravány
 •  obruby záhonů
 •  zvýšené záhony
 •  zápletové ploty a plůtky ke zpevnění břehů vodních toků
 •  zpevnění svahů jako haťe
 •  ploty
 •  dekorační využití, nebo umělecká tvorba z přír. materiálů Landart.

Tip 1: Další proutěnou alternativou je líska, a mně se pro záplety osvědčily i jednoleté letorosty jabloní.

Tip 2: Pokud je potřeba proutky v některých místech svázat-spojit, je možné použít elektrikářské stahovací pásky a její konce zastřihnout.

Právě teď v předjaří je ideální čas na stavby z proutí. Dá se s nimi doslova kouzlit. Vznikají stavby, které se proměňují s časem. Optimální je čerstvé proutí v dokonale pružném stavu. Živé konstrukce se mohou stavět během celého roku. Jak doporučuje na www.vrbicky.net pan Rech „práce s proutím a péče o hotové prvky se liší podle ročních období. Od prosince do března je možné sázet nezakořeněné proutky, od května do října je nutné nechat proutky zakořenit a sázet do předem připravených jamek nebo vykopané brázdy a dohlédnout na pravidelnou zálivku po několik měsíců“.

Tak se prosím inspirujte a zkuste třeba nějakou vlastní vrbovou stavbičku na své zahrádce 🙂 Ať se dílo podaří 🙂

Hana Bořecká
VENKOV, KRAJINA, ZAHRADA A KYTKY jsou od dětství mou vášní. Miluji zútulňování a dekorování prostředí a ráda dělám svět hezčím. Obdivuji tradice a jednoduchost venkova. Navrhuji, kultivuji a tvořím zahrady, v souladu s přírodou a venkovskou esencí. Šiji romantické doplňky pro útulný domov pod vlastní zn. HanaBo design. Aranžuji dekorace z přírodnin. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 1. Bablofil napsal:

  Thanks, great article.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Inspirujte se v eBooku Klíč k domovu ve venkovském stylu, který vám zdarma ráda pošlu

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky
 • Napište mi svůj email a já vám budu posílat aktuality z Domova ve venkovském stylu :)