O  mně


 

Ráda dělám svět hezčím. Jsem vášnivou dekoratérkou domova ve venkovském stylu.

Navrhuji, kultivuji a tvořím zahrady s venkovskou esencí. Šiji romantické doplňky a dekorace pro útulný domov pod vlastní zn. HanaBo design. Aranžuji  a vytvářím rustikální dekorace z přírodnin.


 

Bydlím v domě na venkově, který obklopuje velká zahrada, která se stala mou vášní i profesí. Skutečnou hodnotu svého domova a své vášně jsem ocenila po několika osobních životních kotrmelcích.

Moje cesta ke své vědomé sebe-realizaci byla docela klikatá.

Od mládí miluji přírodu a hlavně kytky. Už jako malinká jsem se prý z každé procházky vracela s náručí květin. Je pro mně životně důležité být v symbióze s přírodou a se zvířaty.  V dětství jsem objevila svůj výtvarný talent a kreslila každou volnou chvíli. Mým nejoblíbenějším motivem byly kytky, rostliny, krajina. Ráda tvořím rukama, miluji kreativitu.

Několik let jsem chodila do výtvarného kroužku a na keramiku, kde mně to velmi bavilo.

Na radu rodičů jsem ale vystudovala střední školu s technickým zaměřením. V té době jsem se výtvarně nerealizovala.

K tvorbě a výtvarnému vyjádření jsem se pak dostala až jsem měla rodinu a tři syny. Začala jsem pomáhat kamarádce, která měla svou živnost se zakázkovou floristikou a květinovými dekoracemi. Naučila jsem se některé aranžérské techniky a používat co nejvíce přírodních materiálů.

Propojení s přírodou a aranžování se mi zalíbilo.

Chodila jsem s dětmi ven do přírody a sbírala suroviny a materiál na sušení pro svoje další samostatné aranžování. Tvůrčí potenciál se ve mně probudil tak silně, že jsem se přihlásila do odpolední Výtvarné školy Pavlač. Tuto školu navštěvovali lidé různého věku. Mladí kteří měli před talentovkama na umělecký obor a ti starší, které kreslení prostě jen bavilo. Kreslili jsme různými technikami. Zátiší, portréty, akty, budovy v ulicích Brna až po stromy v parku v perspektivě. Výsledky jsem měla skvělé, těšilo mně to a nasměrovalo na mou další cestu.

Vyprofilovala jsem se a zaměřila na krásný zelený obor zahradní architektury. Kupovala jsem si knihy o zahradách, líbilo se mi listovat v časopisech. Nasávala jsem veškeré dostupné informace ze světa rostlin, zahradních kompozic a praktických informací jak založit krásnou zahradu. Zahrady mně velmi vtáhly,  samostudium mně přestalo stačit a rozhodla se pro rozšíření informací odborným vzděláním. Absolvovala jsem půlroční akreditovaný rekvalifikační kurs v Praze na ČZU na zakládání zahradní a krajinné zeleně. Součástí kurzu byly hodnotné profesní informace, terénní i praktické semináře  a závěrečné zkoušky. Tento krok mně doslova „vystřelil“ na vyšší odborné studium na VOŠ zahradnické v Mělníku. Studovala jsem dálkovou formou,  při zaměstnání, povinnostech doma, se třemi dětmi, které jsem s těžkým srdcem opouštěla.  Nebylo to jednoduché, ale má motivace byla jasná, znala jsem svůj směr. Dnes vím jak moc mně to posílilo, profesně i osobnostně.

Během rekvalifikačního studia jsem zakládala svou venkovskou zahradu, v té době podle omezených finančních možností, daných dispozic, a hlavně podle své intuice a vlastními silami. 

Zahrada se stala mou součástí a dalším opečovávaným dítětem.

Pomáhat mně časem začali starší dospívající synové. V naší zahradě s těžkou jílovitou podmokřenou půdou byly nosným prvkem vrbové stavby a využití vrbového proutí. A také přírodní a přírodě blízký koncept. Zahrada se stala mou chloubou a zeleným venkovním „obývákem“. V té době se naše zahrada dostala  i do médií https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/222902-vrbove-kralovstvi.html .  

   

Žila jsem zahradou, bavilo mně to. Plánovala jsem se syny založit si minifarmu s domácími zvířaty a dobytkem. Do našeho zookoutku jsem pořídila dvě minikozy jen tak pro radost. Chlívek pro kozičky jsme postavili hned vedle jezírka s rybkami. Těšilo mně chodit ven na pastvinu ve smečce  já se třemi dětmi, dvě kozy, tři kočky a velký pes 🙂

Založila jsem si živnost a začala navrhovat, zakládat a udržovat zahrady, http://www.zahradyaflora.cz  .

Vytvářela jsem sezónní přírodní dekorace, aranžovala jsem na zakázku. Klientela se úspěšně rozrůstala a mně přibývalo zakázek i zkušeností.

Odlišné životní představy a rozdílné názory zapříčinily neplánovaný a prudký rozpad rodiny a zásadní životní zlom ve formě složitého rozvodu, jehož důsledky nesu dodnes. S tím nastalo několik životních změn, přišly mé osobní emoční ztráty … partnerství, domova, zahrady, sebe-důvěry …

Musela jsem se odstěhovat z našeho domu na venkově, do kterého jsem neměla ve výsledku 5 let přístup. Byla mi zapovězena i má zahrada. Tehdy jsem to vnímala jako osobní násilné vykořenění.

Bydlela jsem s třemi syny v pronajatém bytě na sídlišti a nechala se zaměstnat v kanceláři s vidinou jistého příjmu.

Byla jsem na všechno sama, se syny v cizím bytě a nejistou budoucností. V té době jsem se doslova vrhla na cestu sebe-rozvoje. Prošla jsem nejrůznějšími formami sebe-ozdravného procesu abych se znovu našla, uvědomila si své kvality, hodnoty a cíle.

Po 5 letech komplikací se nám podařilo vrátit do draze vykoupeného domova.

Potřebovala jsem si uvědomit, že jsem velmi silně citově vázaná na venkovskou krajinu, zahradu … náš domov na venkově. Miluji českou krajinu, neumím si představit žít na jiném kontinentě.

Je mi potěšením vytvářet  a zútulňovat životní prostor, s respektem k životu, v propojení s přírodou.

Mou vášní je venkovský styl, zdobení a dekorování. Obdivuji provensálské, vintage i romantické shabby chic prvky bydlení. Líbí se mi také tradiční styl českého venkova. Začala jsem šít textilní doplňky ve venkovském stylu pod svou značkou HanaBo design,  https://www.fler.cz/hanabo . Nyní nabízím své výtvory zde v mém eshopu.

Vytvářím funkční doplňky nejraději s rostlinnými a květinovými motivy v romantickém stylu.

Začala jsem znovu aranžovat z přírodnin a vytvářet dekorace pro interiér i exteriér.

Po prvotním zabydlení interiéru přišla na řadu moje kdysi opečovávaná vrbová zahrada. Po 5 letech pořádně zpustla, z vrbových prvků vznikl zanedbaný prales, vše velmi urostlo a zplanělo. Dala jsem se do revitalizace, částečné obnovy původního záměru i tvorby nové koncepce. Na vegetační období i pěkný výsledek se moc těším 🙂

Svou vášeň a cit pro útulný venkovský domov bych ráda přenesla i k vám, obdivovatelům přírody, tradice a venkova. Ráda vám budu nápomocna při vytváření  vaší útulné  zahrady i domova ve venkovském stylu, ve kterém se dobře žije 🙂 Inspirujte se prosím v mém eBooku zdarma Klíč k domovu ve venkovském stylu.

S úctou a láskou 

Hana Bořecká

VENKOV,  KRAJINA,  ZAHRADA  A  KYTKY  jsou od dětství mou vášní. Miluji zútulňování a dekorování prostředí a ráda dělám svět hezčím. Obdivuji tradice a jednoduchost venkova.

Navrhuji, kultivuji a tvořím zahrady, v souladu s přírodou a venkovskou esencí. Šiji romantické doplňky pro útulný domov pod vlastní zn. HanaBo design. Aranžuji dekorace z přírodnin.