Tak kdo se více těší na jaroooo ?

Tak kdo se nejvíc těší na jaroooo ???

 

Zima je pro mě černobílá záležitost. V předjaří mám dobu velkého těšení na všechny jarní elementy.

 Svěží barevnost. Veškerá vegetace raší, roste a kvete pozitivními svěžími barvami.

Více denního světla a slunce. Jako typická sova ocením hlavně delší dny večer.

Teplo venku. Kontrast s obdobím zimy, mám subjektivní pocit že my lidé k sobě máme blíž – nevrstvíme se oblečením, více se pohybujeme venku a potkáváme.

Vůně. Na jaře voní vzduch, cítím v něm vitalitu, vůni květů, vlhké půdy …

Příval energie. S mízou u rostlin vnímám i já příval nové energie.

Probuzení života … Každoročně se na jaře narodím … už dost roků … je to přece důvod oslavovat probuzený život 🙂 … každoročně jsem na jaře v euforii  (Euforie je lékařsky uznaný duševně/emoční stav definován jako subjektivní pocit velké (obvykle přehnané) radosti, štěstí a tělesné či psychické pohody-podle Wikipedie).

Já v tom mám jasno, jsem typická milovnice jarního období 🙂

Letos jsem obzvláště netrpělivá, protože mně čeká spousta práce na mé venkovské zahradě, která je mou vášní. Máme letos silnou motivaci nic neodkládat, protože na naší zahradě chystáme v létě zahradní svatební slavnost. Těším se na všechno to svatební dekorování v  romantickém i rustikálním stylu, je to prostě moje vášeň.

Než přijde, využijme předjaří k výrobě hmyzího domečku, který bude pěkným a hlavně užitečným doplňkem každé správné venkovské zahrady  🙂 Mnoho inspirace najdete na internetu, jeden motivační odkaz https://www.youtube.com/watch?v=K5rUWKOJw7o.

Přilákejte na svou zahradu opylovače a škůdcožrouty. Tvoření takového domku bude i děti obzvláště bavit.

Obyčejnému hmyzu stále více mizí jeho přirozené prostředí. Díky naší pořádkumilovnosti nemá hmyz kde přezimovat nebo se rozmnožit. Zakomponujme na našich venkovských zahrádkách hmyzí domek nebo hotel chcete-li. Všechny berušky, pestřenky, zlatoočka, škvoři a brouci, kteří se u vás ubytují, vám budou vděční. Také vám to mnohonásobně oplatí tím, že budou ve vaší zahrádce užitečnými pomocníky, například proti přemnožení mšic, které byste následně museli hubit chemikáliemi. Jestli budete mít štěstí, nastěhuje se i včela samotářka. Je to zvláštní druh včel, které netvoří roje, ale opylují stejně kvalitně.

Inspirujte se na webu http://www.zelenadomacnost.com/…/71-Domky-pro-dalsi-uzitec…/

A jak na stavbu takového hmyzího domku ?

Nachystáme si vhodný materiál:

  •  pár prkýnek a hřebíků
  •  kus pletiva s malými oky
  •  k výplni: ideálně přírodniny – šišky, sláma, klacíky, stébla trav, bobule, rákos, dřevo s navrtanými otvory, kůra, listí, hlína, jíl na vyplnění nevhodných otvorů, mohou být i cihly s otvory.

TIP: doporučuji použít ideálně duté lodyhy invazívní křídlatky, která se vyskytuje u cest ve vlhčích oblastech, zarostlých březích řek apod.

Postup:

Stlučete kostru domku se stříškou, kterou pak celou vyplníte připravenými materiály. Myslím, že je více než vhodné upevnit z obou stran pletivo s malými oky, které zabraňuje ptákům zejména strakapoudům ohrožování hmyzích obyvatel. A také zadrží obsah domku při neopatrné manipulaci.

Hmyzí domek je nejvhodnější umístit na jižní stranu, možno také jihovýchodní nebo jihozápadní stěnu, kvůli proslunění. Důležité je i místo, které je chráněné před silným větrem.

Domek se dá pověsit na plot, zeď, ideálně 1 až 1,5 m nad zemí.

Pěkný hmyzí domek je atraktivní ozdobou každé venkovské zahrady 🙂

Tak ať se líbí vám i jeho hmyzím nájemníkům !!!

 

Hana Bořecká
VENKOV, KRAJINA, ZAHRADA A KYTKY jsou od dětství mou vášní. Miluji zútulňování a dekorování prostředí a ráda dělám svět hezčím. Obdivuji tradice a jednoduchost venkova. Navrhuji, kultivuji a tvořím zahrady, v souladu s přírodou a venkovskou esencí. Šiji romantické doplňky pro útulný domov pod vlastní zn. HanaBo design. Aranžuji dekorace z přírodnin. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Inspirujte se v eBooku Klíč k domovu ve venkovském stylu, který vám zdarma ráda pošlu

  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky
  • Napište mi svůj email a já vám budu posílat aktuality z Domova ve venkovském stylu :)